fbpx

Written by 1:28 pm Tutoriale

Jak zainstalować ROSa na Ubuntu 16.04

Jak zainstalować ROSa na Ubuntu 16.04

Chcesz zacząć swoją przygodę z ROSem (Robot Operating System), ale nie wiesz jak zainstalować ROSa na Ubuntu 16.04? Tutaj pokażę Ci jak to zrobić w bardzo prosty sposób!

To co zawsze polecam w takiej sytuacji to wyszukanie problemu w wyszukiwarce – tu polecam wpisanie frazy ROS install. Jako jeden z pierwszych wyników wyskoczy nam:

ROS Kinetic installation instructions

Czas zainstalować ROSa na Ubuntu 16.04?

Będziemy postępować zgodnie z instrukcjami dla wersji ROS Kinetic z uwagi na to, że to ta wersja jest zalecana dla Ubuntu 16.04.

Klikamy w Ubuntu i tu mamy już naszą intrukcję krok po kroku.

Najpierw dodamy repozytorium pakietów do naszego systemu oraz dodamy klucze uwierzytelniające. Następnie zaktualizujemy informacje o dostępnych pakietach:

sudo sh -c 'echo "deb http://packages.ros.org/ros/ubuntu $(lsb_release -sc) main" > /etc/apt/sources.list.d/ros-latest.list'
sudo apt-key adv --keyserver hkp://ha.pool.sks-keyservers.net:80 --recv-key 421C365BD9FF1F717815A3895523BAEEB01FA116
sudo apt-get update

A teraz już czas zainstalować ROSa! Ja zalecam paczkę desktop full, natomiast, jeśli masz jakieś ograniczenia związane z miejscem na dysku spróbuj innych możliwości, znajdziesz je tutaj.

sudo apt-get install ros-kinetic-desktop-full

Jescze tylko jeden krok! Jako, że ROS dodaje nam kilka dodatkowych poleceń, należy uruchomić specjalny skrypt dedykowany dla naszej wersji ROSa. Aby nie wykonywać tego wielokrotnie, przy każdej nowootwartej konsoli, polecam wpisać polecenie, które doda ów skrypt do skryptu ~/.bashrc, który jest uruchamiany przy otwarciu każdego nowego terminala.

echo "source /opt/ros/kinetic/setup.bash" >> ~/.bashrc
source ~/.bashrc

To wszystko!

Teraz możesz już uruchomić roscore i uruchamiać Tutoriale, albo znaleźć algorytm, który chcesz sprawdzić. Wraz z upływem czasu znajdziesz na tym blogu rzeczy które możesz sprawdzić samodzielnie na swoim przygotowanym środowisku!

A teraz zobacz co możesz zrobić z ROSem:

LeGO-LOAM – Lidar Odometry and Mapping

Symulator samochodu F1/10 w Gazebo, ROS – jak uruchomić?

Linki

 

Close