Written by 7:17 am Blog 14 komentarzy

Polskie blogi o sztucznej inteligencji i analizie danych

Polskie blogi o sztucznej inteligencji

Czy jesteś na bieżąco z polską blogosferą o sztucznej inteligencji? Coraz więcej jest w Polsce blogów o sztucznej inteligencji, głębokich sieciach neuronowych i analizie i wizualizacji danych. W tym poście staram się Tobie przybliżyć przynajmniej część z nich. Jeżeli coś mocno pominąłem, to proszę, natychmiast napisz mi w komentarzu na dole. Wpis ten podzieliłem na blogi osobiste, firmowe oraz zrobiłem osobną kategorię na blogi popularno-naukowe. Ten podział wymyśliłem by oddzielić blogi nietechniczne, bez kodu czy przykładów, a raczej opowiadające o zjawiskach czy próbujące dyskutować tematykę sztucznej inteligencji.

Osobiste blogi o sztucznej inteligencji, analizie i wizualizacji danych

W tej kategorii kryją się blogi techniczne, takie blogi, które wprowadzą Ciebie w różnego rodzaju zagadnienia oferując kod źródłowy, czy szczegółowe wprowadzenie w temat.

Kinga Głąbińska – Analityczny Umysł

U Kingi dowiesz się o statystyce i uczeniu maszynowym. Zajrzyj do niej też na Instagrama! Znajdziesz u niej super wpisy o klasyfikacji opinii, pracy DS/MLE, matematyce niezbędnej w DS czy o typach zmiennych w statystyce. Na zachętę zajrzyj do wpisu z kodem:

Arkadiusz Kasprzak – Ocean Danych

Blog o przetwarzaniu danych w chmurze – dużej ilości danych aka Big data. Dowiesz się o hurtowniach danych, DataVault, BigQuery czy ETL vs ELT. Jeżeli chcesz przeczytać więcej o tym co jest po hurtowniach czy data lake’ach – to tu:

Kajo Rudziński – KajoData

Kajo wprowadzi Cię w wiele tematów w Excelu, SQLu, Tableau, Pythonie czy w ogóle w statystyce. Jest analitykiem i specjalizuje się w business intelligence i wizualizacji danych. Jeśli nie znasz Paradoksu Moraveca, to tutaj możesz ten brak nadrobić:

Łukasz Prokulski – Dane i Analizy

Duuuużo pięknej wizualizacji, szczególnie mapy, ale nie tylko. R oraz python. Zdecydowanie polecam zajrzeć, zaglądać. Na blogu znajdziesz obszerne wpisy z analizą danych wraz z wizualizacjami oraz kodami źródłowymi. Poniżej dwa przykłady postów:

Piotr Sobczyk – Szychta w danych

Blog Piotra Sobczyka o analizie danych z wykorzystaniem języka R. We wpisach znajdziesz przede wszystkim wyniki analizy i pięknie zaprezentowane dane. Niestety nie doszukałem się kodów źródłowych, ale zdecydowanie warto czerpać inspirację. A propos sprzedaży Opla tu też się coś znajdzie:

http://szychtawdanych.pl/post/plakal-jak-sprzedawal-lub-o-wieku-samochodow-w-polsce/

Krzysztof Sopyła – About Data

Krzysztof zajmuje się głównie analizą tekstu z wykorzystaniem głębokich sieci neuronowych. I to właśnie o głębokich sieciach publikuje posty na blogu od 2016 roku (!). Onegdaj w TensorFlow, obecnie w PyTorchu. Wraz z postami otrzymujesz przykłady kodu źródłowego co niewątpliwie może się przydać do nauki i własnych eksperymentów. Poniżej możesz kliknąć w post o analizie sentymentu recenzji filmowych z IMDB.

Piotr Migdał

Piotr na swojej stronie prezentuje swoje posty u siebie jak i z innych miejsc. Oprócz Quantum Game 2 znajdziesz tam porównanie Kerasa i PyTorcha czy mój ulubiony – post o diagramach w deep learningu. To jest niesamowite, jak trudno jest nam prezentować architektury sieci neuronowych.

Mirosław Mamczur

U niego znajdziesz wpisy o uczeniu maszynowym i wizualizacji danych. Wg mnie jest to jedno z niewielu miejsc gdzie znajdziesz wpis po polsku pokazujący jak wytrenować podstawową sieć na Fashion MNIST’ie, od początku do końca. Pierwszy wpis datowany jest na lipiec 2019. Z bloga dowiesz się jak w pythonie nanosić dane na mapę, poznasz wykresy wiolinowe, czy wykresy gęstości.

Maciej Szymczyk – Wiadro danych

Supertechniczny blog o danych od strony przetwarzania danych z wykorzystaniem Sparka, Kafka’i czy Elastic searcha. Do postów dołączone są kody źródłowe jak na przykład w przypadku analizy danych GPS z komunikacji miejskiej.

Błażej Matuszewski – AI Vision

U Błażeja znajdziesz wpisy związane z analizą obrazu. Ja znalazłem tam wpis o FasterSeg czy wpis o funkcji aktywacji MISH. Blog powstał w listopadzie 2019 i jest intensywnie rozwijany. Jeśli szukasz podstaw pracy z OpenCV w pythonie, to znajdziesz je w tym wpisie.

Mateusz Grzyb

Blog o tematyce data science/machine learning. Na blogu znajdziesz wpisy o grupowaniu czy algorytmach segmentacji. Wpisy z 2020 roku dotyczą zaawansowanej analityki i zaczynają się wpisem, który definiuje to pojęcie. Wśród artykułów znajdziesz także całe projekty obszernie opisane:

Konrad Łyda – Uczymy Maszyny

U Konrada znajdziesz post o pierwszym modelu Machine Learning, jaki możesz zaimplementować, używając Fast.ai. To zdecydowanie super! Śledzę na Twitterze Jeremy’ego Howarda, autora Fast.ai i bardzo ciekawi mnie ta biblioteka, szczególnie w kontekście analizy obrazu, ale jeszcze nie dość by znaleźć chwilę i sprawdzić 🙂 Do postu jest notebook w Colabie, także można od razu sprawdzić, jak to działa.

Karol Majek – Deep Drive PL

To blog który właśnie czytasz! Tu znajdziesz treści związane z analizą obrazu i samochodami autonomicznymi. Dostępne są również nagrania ze spotkań grupy Warsaw Self-Driving Cars. Jeden z postów, który może przynieść Ci nieco rozrywki, to sterowanie samochodem w symulacji za pomocą sieci neuronowej:

Rafał Majcher – Majcher.net

Na blogu Rafała znajdziesz sieć neuronową do gry w Ponga w środowisku OpenAI Gym. Znajdziesz tam także dwa wpisy (ten i ten) o rozpoznawaniu obrazów ze zbioru CIFAR-10. Wpisy są z 2020, także wykorzystywany jest TensorFlow w wersji 2.0.

Radosław Białowąs – datasciencein.pl

Blog Radosława – powstał w 2021 roku, u niego zobaczysz jakie usługi są dostępne w AWS do rozpoznawania obrazu i wideo:

https://datasciencein.pl/rozpoznawanie-obrazu-i-wideo-w-aws-co-kazdy-deweloper-powinien-wiedziec-o-ai-w-chmurze/

Szymon Manduk – aigeekprogrammer.com

U Szymona – wpis o moim ulubionym algorytmie do wykrywania obiektów – YOLO, które obecnie możesz znaleźć jako YOLOv5, Scaled YOLOv4 czy YOLOR. Tutaj o wersji v3:

Kasia Dyl – crappydata.pl

Kasia to data scientistka, neurobiolożka, u której na blogu znajdziesz informację o studiach podyplomowych DS, związane z nauką SQL czy ścieżką kariery analityka danych. Blog wystartował w grudniu 2021 roku, kiedy to piszę, wg mnie warto śledzić. Update po roku – bez pomyłki!!! Zajrzyj do niej też na Instagrama! Tu zobacz świetne porównanie stanowisk analityka danych (DA), data scientista (DS) i machine learning engineera (MLE):


Firmowe blogi o sztucznej inteligencji

Blogi prowadzone przez firmy nierzadko prezentują wpisy związane z sukcesami wdrożeniowymi, niekoniecznie podając więcej szczegółów czy kody źródłowe. Jest to oczywiście zrozumiałe, a zatem zobaczmy poniżej. Dodałem tutaj też Opium.sh z uwagi na to, że nie chciałem tworzyć dodatkowej kategorii, także tak:

ASAP (Acta Schola Automata Polonica)

ASAP to blog opium.sh założony przez Piotra Tempczyka i Maćka Dziubińskiego. Blog prowadzony jest po angielsku, znajdziesz tam wpisy o uczeniu ze wzmocnieniem oraz związane z wykorzystaniem konwolucyjnych sieci neuronowych do sterowania samochodem w symulacji, oraz w rzeczywistości. Maćka możesz również znać ze spotkań Warsaw Self-Driving Cars, gdzie na WSDC6 prezentował wyniki osiągnięte we wpisie: https://medium.com/asap-report/training-a-neural-network-for-driving-an-autonomous-rc-car-3906db91f3e. Kody źródłowe do wpisów znajdziesz na GitHubie: https://github.com/asap-report.

Deepsense blog

Tu znajdziesz ciekawe wpisy jak np. Keras vs. PyTorch czy segmentację zdjęć satelitarnych wraz z działającym demo:

Neptune blog

Oprócz cotygodniowych wpisów o nowościach w ML znajdziesz tam porównanie bibliotek Optuna i Hyperopt do doboru hiperparametrów czy listę narzędzi do segmentacji semantycznej.

Nethone blog

Blog poświęcony wykrywaniu fraudów, sporo wpisów dotyczy Darknetu, ale nie tego którym ja się zajmuję. Trudno mi polecić, któryś z wpisów, ale jeden ze starszych wygląda obiecująco, przedstawia ponad 60 źródeł do walki z oszustwami.

Tooploox blog

Na blogu znajdziesz raport o trendach w sztucznej inteligencji, ale także bardzo ciekawy post dotyczący „rozpoznawania emocji” (zdaje się, że to tak się nie nazywa, bo nie wiemy, jakie są emocje tak naprawdę; jeśli znasz ten temat, napisz proszę w komentarzu). A więc rozpoznawanie emocji podczas oglądania Game of Thrones wygląda tak:

https://www.tooploox.com/blog/ai-is-coming-a-short-story-of-emotion-recognition-starring-game-of-thrones

TheBlue.ai blog

Firmowy blog, na którym znajdziesz informacje o zastosowaniach sztucznej inteligencji w różnych dziedzinach, oraz np. wpis o Edge AI czyli użądzeniach, które pozwalają przy niskim koszcie i poborze mocy wykonywać obliczenia bez przesyłania danych do chmury (Google Coral, Nvidia Jetson).

Alphamoon blog

Znajdziesz tutaj success stories dotyczące wdrożenia szucznej inteligencji oraz serię AI weekly ostatnio związaną z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. Przy tej też okazji pojawił się pierwszy wpis w języku polskim.

Ulam blog

W ostatnich 2 wpisach, które pojawiły się po ponad półrocznej przerwie, możesz znaleźć polecane książki związane z technologią oraz sztuczną inteligencją.

Teonite blog

Wśród wpisów znajdziesz wpis o 10 aplikacjach sztucznej inteligencji do przetwarzania obrazów. Możesz też zobaczyć podsumowanie wykorzystania serwisu deep-image.ai na przestrzeni 2 lat, serwis ten pozwala zwiększyć rozdzielczość zdjęcia czterokrotnie, do maksymalnie 25 MPx.

ml.allegro.tech

To bardziej portal, w którym znajdziesz publikacje, prelekcje, opensource czy oferty pracy związane z Allegro. Sporo jest związane z analizą tekstu, ale pojawiają się też zagadnienia związane z Visual Search jak tu:

BitPeak blog

Wiele w temacie Power BI, pojawia się też Azure tips and tricks czy ogólne tematy od hurtowni danych po digital fashion.

datacademy.pl

Strona, blog i szkolenia prowadzone przez Klaudię i Szymona. Blog wystartował w 2021 roku, tematycznie pokrywa zakres podstaw DS.


Popularne blogi o sztucznej inteligencji

No i miejsce na blogi popularne. Tych wskazałem dwa. Miałem i tak z tym spory problem. Na co dzień korzystam jedynie z technicznych blogów, które pozwalają mi być na bieżąco z metodami, algorytmami, czy trikami, jakie można zastosować podczas uczenia głębokich sieci. Tutaj znajdziesz materiały nietechniczne, czyli nie będzie kodów źródłowych 🙁

Norbert Biedrzycki

Popularny blog o sztucznej inteligencji prowadzony przez Norberta Biedrzyckiego (YPO, Microsoft, CI Games) w języku polskim. Przeczytasz tam wpisy bazujące na artykułach Forbes, McKinsey czy The Guardian.

SztucznaInteligencja.org.pl [OLD]

Popularny portal prowadzony przez Ośrodek Przetwarzania Informacji Państwowy Instytut Badawczy (OPI PIB). Tu znajdziesz mnóstwo postów dotyczących bieżących spraw, wręcz po kilka dziennie. Edit – wygląda na to, że już nieaktualne.


Podsumowanie

Jestem prawie pewien, że nie wymieniłem tutaj wszystkich blogów. Jeżeli znasz jakiś blog, który warto tutaj dodać, to koniecznie daj znać.

A może znasz jakieś konkretne wpisy, które spodobały Ci się najbardziej? Koniecznie się podziel w komentarzu!

Close